Astrostáž Variable 2013

Tlačiť

Podduklianske osvetové stredisko vo Svidníku, Vihorlatská hvezdáreň v Humennom a Gmina Wisniowa zorganizovali Astrostáž VARIABLE 2013, v dňoch 12. – 21. augusta 2013 na hvezdárni v ROZTOKOCH.

Zoznam účastníkov

Pozvánka (english)

Pozvánka (slovensky)

Správa o astrostáži

 

Utworzenie Parku Gwiezdnego Nieba "Bieszczady"

Tlačiť

W dniu 8 marca 2013 w bieszczadzkich Lutowiskach odbyła się konferencja poświęcona utworzeniu w Bieszczadach nowego, największego w Polsce i jednego z największych w Europie- Parku Gwiezdnego Nieba "Bieszczady".

Konferencja odbyła się w siedzibie Urzędu Gminy Lutowiska. Wzięło w niej udział ponad 50 uczestników, w tym 12 partnerów podpisujących memorandum o utworzeniu parku.

 

Planowane na wieczór pokazy astronomiczne  na punkcie widokowym nad Lutowiskami nie odbyły się z powodu deszczowej pogody.

PGN "Bieszczady" wraz z Parkiem Ciemnego Nieba "Poloniny" na Słowacji stanowi największy w Europie obszar chroniący najcenniejsze przyrodniczo i astronomicznie obszary pogranicza Polski i Słowacji.

Wspólnym zadaniem parków jest ochrona nocnego naturalnego nieba, edukacja ekologiczna, rozwój turystyki przyrodniczej i astronomicznej, oraz wspieranie zrównoważonego rozwoju- zwłaszcza w dziedzinie oświetlenia.

 Więcej informacji o tym wydarzeniu na stronie www.lutowiska.pl lub na stronie www.gwiezdnebieszczady.pl

 

Karpackie Niebo w Konkursie „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”

Tlačiť

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ogłosiło VI edycję ogólnopolskiego Konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”. Zgłosiliśmy projekt "Karpackie Niebo" do udziału w Konkursie. Projekt startuje w kategorii "Turystyka transgraniczna i międzynarodowa". Laureaci otrzymają statuetkę „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”, tablicę pamiątkową oraz dyplom, a także zindywidualizowane pakiety promocyjne. Nominowani oraz laureaci zostaną objęci kampanią promocyjną w ramach projektu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”. Kampania promocyjna obejmie w szczególności: wydawnictwo albumowe, serwisy informacyjne na stronach: www.funduszeeuropejskie.gov.pl, wystawę multimedialną „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”, artykuły w prasie i promocję podczas wydarzeń organizowanych w 2013 r. Najlepsze projekty będą prezentowane podczas uroczystej gali organizowanej w Warszawie przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Wstępne ogłoszenie list nominowanych, planowane jest na marzec 2013 roku.

 

Przewodnicy na Gwiezdnym Niebie

Tlačiť

W dniu 13 stycznia 2013 w Osrodku Caritas w Myczkowcach odbyło się kolejne spotkanie opłatkowe przewodników turystycznych i członków wspierajacych Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty".

Koordynator projektu -Robert Bury został poproszony o wygłoszenie na tym spotkaniu prezentacji o Gwiezdnym Niebie w Bieszczadach i szansie jaką daje ono rozwojowi turystyki w regionie.

Prezentacja ta była "dopasowaną"  oraz skróconą wersją prezentacji Pavla Durisa, którą wygłosił on 11.01 dla fotografików w  Ustrzykach Dolnych.

Oprócz wysłuchania prezentacji uczestnicy otrzymali plakaty Parku Ciemnego Nieba "Poloniny" na Słowacji, ulotki o projekcie i produktach astroturystyki oraz podręczniki wydane w projekcie- "Astronomiczny Biznes" i "Poradnik dla prowadzących zajęcia astronomiczne".

 

 

Gwiazdy dla bieszczadzkich fotografów

Tlačiť

11 stycznia w Ustrzykach Dolnych- w restauracji piwniczka odbyło sie spotkanie biesczadzkich fotografików i osób zainteresowanych fotografia przyrodniczą, na kórym zaprezentowano pokazy zdjęć bieszczadzkiej przyrody. Wśrod prelegentów był Pavol Dyuris- który zaprezentował pokaz poświęcony nocnemu niebu w Bieszczadach i krótka diaporamę ze zdjęc gwiazd na bieszczadzkim niebie.

Wspierali go Dorota Białogłowicz z Leska i Robert Bury z Krosna przekazując zebranym informacje o proijekcie Karpackie Niebo i jego efektach oraz o bieżacych działaniachh promujacych piekno bieszczadzkiego nieba.

W spotkaniu wzięło udzial p0nad 50 osób.

 

Wiecej informacji na stronach:

www.gwiezdnebieszczady.pl i wersji tej strony na Facebook'u.

 

 

 

 
«ZačiatokDozadu12345DopreduKoniec»

Stránka 1 z 5

Navigácia: Úvod

                        banner2_sk_rev                   logo_bottom                     banner1a_sk