Zaćmienie Księżyca - 15 czerwiec 2011

Tlačiť

W dniu 15 czerwca 2011 mogliśmy podziwiać całkowite zaćmienie Księżyca. Obserwatorium Astronomiczne zorganizowało pokazy tego zjawiska, na które przybyło 23 osoby. Było to jedno z najdłuższych zaćmień Księżyca, którego faza całkowita trwała aż 100 minut. Po bardzo pochmurnym dniu, wieczór przynióśł duże rozpogodzenie i udało nam się zaobserwować początek zaćmienia. Niestety, nie było to bardzo widowiskowe, ponieważ sam początek zaćmienia całkowitego odbył się tuż po zachodzie Słońca, kiedy to tło nieba było jeszcze bardzo jasne. Chwilę później przyszły chmury, które całkowicie uniemożliwiły obserwacje zjawiska. Rozpogodziło sie dopiero na kilkadziesiąt minut po fazie całkowitej.

 

 

Mimo to, osobom, które wytrwały do końca udało się dostrzec rdzawoczerwony kolor zaćmionej części Księżyca, 35 cm teleskopem. Po zakończonym zaćmieniu teleskop został skierowany jeszcze na Saturna, którego obserwowaliśmy prawie godzinę.

Szkoda, że na czas całkowitego zaćmienia Księżyca nie dopisała pogoda. Następne takie zjawisko będzie miało miejsce w Polsce 10 grudnia 2011. Niestety będzie widoczna tylko końcówka tego zjawiska. Na całkowite zaćmienie widoczne w całości w Polsce, będziemy musieli poczekać do 2015 roku.

 

Navigácia: Úvod >> Aktuality >> Zaćmienie Księżyca - 15 czerwiec 2011

                        banner2_sk_rev                   logo_bottom                     banner1a_sk