Najmłodsi studenci w jasielskim obserwatorium

Tlačiť

sobotę 14 kwietnia br. kolejna grupa dzieci uczestniczyła w warsztatach, zorganizowanych w Obserwatorium Astronomicznym w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, w ramach Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego.

O obserwacjach nieba opowiadał małym studentom Juniwersytetu Ryszard Prajsnar, nauczyciel fizyki w I LO w Jaśle. Zajęcia rozpoczęły się niezwykle interesującym wykładem, dotyczącym historii powstania jasielskiego obserwatorium oraz prowadzonych w nim obserwacji poszczególnych ciał niebieskich. Jak duża jest stacja satelitarna, ile księżyców posiada Jowisz, jak duże są plamy na Słońcu? – to tylko niektóre z zagadnień poruszanych na tych warsztatach. Dzieci miały także okazję przyjrzeć się profesjonalnym instrumentom astronomicznym, służącym do obserwacji bliskiego i dalekiego nieba, w które wyposażone jest jasielskie obserwatorium.

 

1_jud

W kolejnej części spotkania studenci Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego zwiedzili miejsce prowadzenia obserwacji, czyli zlokalizowane na dachu budynku I LO – obserwatorium astronomiczne. W kopule obserwatorium Ryszard Prajsnar prezentował dzieciom mechanizm jej funkcjonowania. Mali żacy mieli także możliwość przebywania na tarasie widokowym, z którego podczas bezchmurnej pogody zobaczyć można Tatry, a przy użyciu profesjonalnego sprzętu prowadzone są obserwacje obiektów i zjawisk widocznych na niebie.

 

 

5_jud

6_jud

 

Navigácia: Úvod >> Aktuality >> Najmłodsi studenci w jasielskim obserwatorium

                        banner2_sk_rev                   logo_bottom                     banner1a_sk