Astroturystyka na konferencji w Użgorodzie

Tlačiť
Astronomia i produkty astroturystyki opracowane w projekcie Karpackie Niebo zostały zaprezentowane na polsko-ukraińskiej konferencji pt." Innowacje w Małych i Średnich Przedsiębiorstwach", która odbyła sie w Użgorodzie , w dniu 8.06.2012.

Konferencja odbyła się w ramach projektu " Rozwój MSP Rejonu Zakarpackiego w oparciu o wykorzystanie innowacyjnych energooszczednych technologii" realizowanego przez Stowarzyszenie Innowacji i Transferu Technologii "Horyzonty" z Rzeszowa i Fundację Rozwoju Współpracy Transgranicznej z Użgorodu.

Koordynator projektu Karpackie Niebo- Robert Bury wygłosił prezentację pt." Tworzenie innowacyjnego produktu lokalnego- na przykładzie astronomicznych produktów turystycznych"  , w której  omówił astronomiczne produkty turystyczne i ich wpływ na rozwój regionu i działalność firm różnych branż .

 W prezentacji poruszony został również problem ochrony nocnego nieba przed zanieczyszczeniem światłem i pokazane przykłady dobrego i złego oświetlenia. Zaprezentowany został równiez Park Ciemnego Nieba "Poloniny" jak przykład innowacyjnych działań i rozwoju astroturystyki.

Polscy uczestnicy konferencji w drodze powrotnej mieli okazję odwiedzić Obserwatorium na Kolonickim sedle. Kilka dni później obserwatorium i planetarium zwiedzali goście z Ukrainy, w drodze do Rzeszowa. Po obiekcie oprowadził ich Pavol Dubovski. Wszystkim obiekt bardzo się podobał. Po konferencji i zwiedzaniu nasi goście są zainteresowani promocją astroturystyki w rejonie Zakarpacia a nawet budową małych obserwatoriów turystyczno-edukacyjnych.

 

 
     
 
 

Navigácia: Úvod >> Aktuality >> Astroturystyka na konferencji w Użgorodzie

                        banner2_sk_rev                   logo_bottom                     banner1a_sk