Pokazy nieba w Polańczyku

Tlačiť

 


pokaz11 22 października 2012 w Polańczyku w punkcie widokowym nad Zalewem Solińskim odbyły się astronomiczne pokazy nocnego nieba. Przeprowadziła je grupa 5 uczniów – miłośników astronomii z Liceum Ogólnokształcącego w Lesku wraz z nauczycielem fizyki Dorotą Białogłowicz. Do obserwacji użyto m.in. teleskopu Sky-Watcher, lornetek oraz urządzenia przenośnego – SkyScout.

 

Spotkanie rozpoczęło się o zmierzchu. Młodzi licealiści dzielili się wiedzą na temat obsługi teleskopu i SkyScouta. Mieszkańcy Polańczyka i okolic mogli samodzielnie zlokalizować wybrane ciała niebieskie lub wyszukać interesujące ich obiekty z całego katalogu. Duża grupa gości ustawiła się w kolejce by zobaczyć przez teleskop i przez lornetki tarczę Księżyca.

Przeprowadzona została także pogadanka na temat widocznych gwiazdozbiorów północnego nieba. Uczniowie wskazywali najjaśniejsze gwiazdy w gwiazdozbiorach: Cefeusza, Kasjopei, Łabędzia, Orła, Lutni, Andromedy czy Wielkiej Niedźwiedzicy. Czas mijał i na niebie można było zobaczyć co raz więcej gwiazd. Około godziny 21 zapłonęło ognisko. Był czas na pieczenie kiełbasek oraz obserwację coraz bardziej rozgwieżdżonego nieba. Około godziny 22 nad horyzontem pokazał się długo oczekiwany Jowisz wraz z jego czterema księżycami. Około godziny 23 okolice zasnuła gęsta mgła i uniemożliwiła dalsze obserwacje.

W spotkaniu wzięło w nim udział ok. 50 osób. Większość z nich po raz pierwszy miała szansę obsługiwać profesjonalny sprzęt astronomiczny. Pokazy wzbudziły duże zainteresowanie i jak zapewniali uczestnicy, takie obserwacje przyczynią się do tego, że częściej spoglądać będą w nocne niebo.

 

 

Navigácia: Úvod >> Aktuality >> Pokazy nieba w Polańczyku

                        banner2_sk_rev                   logo_bottom                     banner1a_sk