Sianki - wizja lokalna

Tlačiť

Ukraińska miejscowośc Sianki, leżąca przy granicy z Polską, bezpośrednio przy źródłach rzeki San stanowi również źrodło jednego z największych zanieczyszczeń sztucznym światłem w tym regionie polskich Bieszczadów. Obszar Doliny Sanu jest bowiem obszarem nad którym niebo jest chyba najmniej zanieczyszczone w Polsce i niebo jest najbardziej rozgwieżdzone. Zanieczyszczenie sztucznym światłem z bliższych i dalszych miast Polski, Ukrainy i Słowacji nie jest widoczne wyżej nad horyzontem i nie przeszkadza bardzo w obserwacjach i fotografowaniu nocnego nieba.

Sztuczne światło powodujące największą łunę i najbardziej przeszkadzające astrofotografii ma swe źrodło właśnie w Siankach, a konkretnie w oświetleniu węzłowej stacji kolejowej w tej miejscowości.

 

 

Aby dokładnie określić jakie oświetlenie powoduje tak duże zanieczyszczenie do Sianek wybrała się 2 uczestników projektu- Dorota Białogłowicz i Robert Bury. Wyjazd odbył się w ramach wycieczki organizowanej w dniu 5 stycznia 2013r. przez PTTK w Sanoku - "Przejazd koleją im. Franciszka Józefa".

 

Wizja lokalna we wsi Sianki oraz na dworcu kolejowym Sianki pozwoliła stwierdzic że oświetlenie samej miejscowości jest minimalne, choć lampy sa bardzo starego typu i świecą częsciowo w niebo. Jednak ich ilośc i moc jest niewielka. Podobnie oświetlenie stoku narciarskiego wyciągu nie jest zbyt mocne, i funcjonuje sporadycznie i tylko wieczorami.

Główne źrodło problemu to zmieniane stopniowo na nowsze oświetlenie stacji kolejowej a zwłaszcza stacji transformatorowej i torowiska. Nowe lampy mają nowoczesna konstrukcję i duża moc, a  i kąt świecenia jest prawie równoległy do powierzchni. Również kierunek w jakim świecą (wzdłuż torowiska i na stacje transformatorową przy granicy) jest niekorzystny- bo światło przenosi się dalej - właśnie na polską część Doliny Sanu oraz w kierunku Zakarpacia.

 Poniżej fotografie niektórych lamp i oświetlenia dworca.

 

        

 

  

 

 

Navigácia: Úvod >> Aktuality >> Sianki - wizja lokalna

                        banner2_sk_rev                   logo_bottom                     banner1a_sk